Ceste | Vodovodi | Čistilne naprave | Pokopališka in pogrebna dejavnost | Odvoz odpadkov
Za vzdrževanje cest in zimsko službo skrbi režijski obrat. Vodovodne sisteme Velike Lašče – Rob, Turjak, Karlovica in Rute upravlja družba Vodokomunalni sistemi d.o.o., v naselju Rašica upravlja vodovodni sistem JKPG. Pokopališke in pogrebne dejavnosti opravlja Marko Zakrajšek s.p.. Za odvoz odpadkov skrbi Snaga Ljubljana.
Ceste
Na območju občine Velike Lašče je 57 km kategoriziranih lokalnih cest in 96 km javnih poti. Za vzdrževanje cest in zimsko službo skrbi režijski obrat, ki je organiziran kot nesamostojna enota občinske uprave.
Telefon: 041 332 357
Oskrba s pitno vodo
Vodovodna oskrba v občini Velike Lašče je razdeljena na več delov. Večina občanov se oskrbuje iz enega od treh javnih vodovodnih sistemov, nekaj občanov uporablja vaške vodovodne sisteme, ki imajo več kot 50 odjemalcev, del občanov uporablja lastna vodna zajetja. Naselje Rašica in del naselja Podlog pa je priključeno na vodovod Dobrepolje iz sosednje občine, za katerega skrbi JKP Grosuplje.
V primeru suma neustrezne kakovosti pitne vode nemudoma obvestite upravljalca oziroma odgovorno osebo dotičnega vodovoda.
Vodovodni sistemi Velike Lašče, Turjak in Boštetje – Vodokomunalni sistemi d.o.o
Telefon: 041 646 473, Marko Belaj
E-pošta: info@vks-belaj.si
Spletna stran: www.vks-belaj.si
Naselja Rašica in Podlog – JKP Grosuplje
Telefon: 041 649 540
E-pošta: info@jkpg.si
Spletna stran: www.jkpg.si
Vaški vodovodni sistem Dolščaki, Društvo za ohranitev čiste vode
Telefon: 041 772 788, 041 565 378
Vaški vodovodni sistem Kaplanovo-Adamovo-Podsmreka
Telefon: 041 990 896
Na spodnjih povezavah so objavljena vsa priporočila glede rabe pitne vode:
Javni vodovodni sistemi
Vodovodni sistem Velike Lašče
Vodovodni sistem Velike Lašče zagotavlja pitno vodo za naselja: Bavdek, Borovec pri Karlovici, Brankovo, Centa, Dolnje Retje, Dvorska vas, Gornje Retje, Gradišče, Grm, Hlebče, Hrustovo, Jakičevo, Karlovica, Knej, Kot pri Veliki Slevici, Krkovo pri Karlovici, Krvava Peč, Kukmaka, Mački, Mala Slevica, Male Lašče, Marinčki, Medvedjek, Opalkovo, Osredek, Pečki, Plosovo, Podhojni Hrib, Podkogelj, Podkraj, Podlog, Podstrmec, Podulaka, Podžaga, Poznikovo, Prhajevo, Prilesje, Purkače, Pušče, Rob, Sekirišče, Srobotnik pri Vel. Laščah, Stope, Strletje, Strmec, Škrlovica, Tomažini, Ulaka, Uzmani, Velika Slevica in Velike Lašče. Vodovodni sistem Velike Lašče oskrbuje približno 2.800 prebivalcev.
Vodovodni sistem se napaja iz vrtin VM-1/94 IN VM-2/94 pri Marinčkih, VP-2/90, Podstrmec ter vrtine Strleti ST-1/07. Črpališča so daljinsko krmiljena preko centra vodenja, možen pa je tudi ročen vklop in izklop črpalk. Pogoji za vklop črpalk mu dajejo nivoji v vodohranu Ulaka in Uzmani. Voda se pretaka iz črpališča v vodohran Ulaka in Uzmani. Iz vodohrana Uzmani se prečrpava v vodohran Krvava Peč, ki napaja višje ležeče vasi. Iz vodohrana Ulaka se pretaka voda po ceveh do porabnikov ter raztežilnika Sv. Rok, od tu pa po ceveh do porabnikov.
Črpališče Podstrmec je daljinsko krmiljeno preko centra vodenja, možen je tudi ročen vklop in izklop črpalk. Pogoji za vklop črpalk je tlačna sonda, ki deluje v skladu s porabo vode oz. odjemom. Iz črpališča se voda pretaka neposredno v cevovod do porabnikov. Črpališče Karlovica omogoča dobavo vode v sistem Velike Lašče, preko tlačnega cevovoda PE DN100 s povezavo na obstoječi vodovod v Kot – Mala Slevica Dvorska vas.
Za ustrezno delovanje vodovodnega sistema je zgrajenih več gradbeno-inženirskih objektov in vodovodnih cevovodov. Cevovodi v sistemu so dimenzije od DN 80 do DN 160. Dolžina javnega cevovoda brez hišnih priključkov znaša cca 67.500 m. Vgrajene so cevi naslednjih tipov: polietilenske cevi, litoželezne cevi, cevi iz nodularne litine, PVC cevi in jeklene cevi.
Vodovodni sistem Boštetje
Vodovodni sistem Boštetje zagotavlja pitno vodo za približno 140 prebivalcev in oskrbuje naslednje vasi: Boštetje, Dednik, Dolenje Kališče, Gorenje Kališče, Mohorje, Naredi, Rupe, Selo pri Robu, Zgonče in Vrh.
Iz vrtine R-1/04 se s potopno črpalko voda črpa v vodohran Predgozd in Bane, od tam teče po cevovodih-distribuira do porabnikov
V črpališču je priprava vode z natrijevim hipokloridom.
Za ustrezno delovanje vodovodnega sistema sta zgrajena dva vodohrana in vodovodni cevovod. Cevovodi v sistemu so dimenzije od DN 50 do DN 110. Dolžina javnega cevovoda brez hišnih priključkov znaša cca 9.900 km. Na celotnem sistemu so vgrajene polietilenske cevi, ki so bile v zadnjih 10 letih skoraj v celoti zamenjane z novimi. V letu 2024 se bo na območju izdelala nova vrtina za pridobivanje pitne vode, ki bo zagotavljala nemoteno oskrbo s pitno vodo in požarno varnost.
Vodovodni sistem Turjak
Vodovodni sistem Turjak zagotavlja pitno vodo za približno 971 prebivalcev iz vasi: Veliki Osolnik, Mali Osolnik, Prazniki, Četež, Turjak, Gradež, Sloka Gora, Mali Ločnik, Veliki Ločnik in Laporje.
Vodovodni sistem Turjak nima lastnega vodnega vira, voda v prečrpalnico Knej priteče iz vodovoda, ki je v upravljanju Javnega komunalnega podjetja Grosuplje (vodni vir je črpališče Rob). Iz prečrpalnice Knej obtočne črpalke prečrpavajo pitno vodo v vodohran Veliki Osolnik novi. Iz vodohrana Veliki Osolnik novi obtočne črpalke prečrpavajo pitno vodo v vodohran Veliki Osolnik stari. Iz obeh vodohranov se voda:
- distribuira do porabnikov (do nižje ležečih porabnikov tudi preko razbremenilnikov tlaka)
- do prečrpalnice Mali Ločnik, kjer črpalke za dvig tlaka prečrpavajo vodo v vodohran Mali Ločnik
- do prečrpalnice Gradež, kjer črpalke za dvig tlaka prečrpavajo pitno vodo v vodohran Gradež
- do hidropostaje Gradež nad 100, kjer črpalke vzdržujejo tlak za naselje Gradež nad 100
- do hidropostaje Sloka gora, kjer črpalke vzdržujejo tlak za naselje Sloka Gora.
Večina objektov v sistemu Turjak je opremljena s krmilniki, ki preko signalnih kablov in radijskih zvez omogočajo neposredni nadzor in upravljanje v nadzorno dispečerskem centru v vodarni Kleče. HP Sloka Gora pa delujejo avtonomno in ni pod neposrednim nadzorom in upravljanjem dispečerskega centra.
Za ustrezno delovanje vodovodnega sistema je zgrajenih več gradbeno-inženirskih objektov in vodovodnih cevovodov. Cevovodi v sistemu so dimenzije od DN 80 do DN 200. Dolžina javnega cevovoda brez hišnih priključkov znaša cca 18.800 m. Vgrajene so cevi naslednjih tipov; polietilenske cevi, litoželezne cevi in cevi iz nodularne litine.
Celoten javni vodovodni sistem je dolžine 140 kilometrov, poraba vode pa je približno 170 000 kubičnih metrov.
Vaški vodovodni sistem Adamovo-Kaplanovo-Podsmreka
Vodovodni sistem s pitno vodo oskrbuje 18 stanovanjskih objektov z 65 prebivalci in 7 počitniških objektov iz okolice. Naselja, ki se oskrbujejo iz sistema so: Adamovo, Kaplanovo, Podsmreka in Polzelo. Začetki gradnje vodovodnega sistema segajo v leto 1969, v naslednjih letih se je sistem dograjeval in v zadnjih letih tudi obnavljal.
Voda se zajema iz površinskega izvira. Zaradi višinske lege sistem omogoča gravitacijsko napajanje odjemalcev. Zajeta voda se po UV čiščenju distribuira v omrežje. Celotno omrežje je dolgo približno 3500 metrov in je v celoti iz polietilenskih cevi, sestavni objekti vodovodnega sistema pa so: zajetje, objekt za pripravo pitne vode z UV lučjo in vodohran Podsmreka. Povprečna količina načrpane vode v sistemu je 4300 kubičnih metrov. V primeru suma neustrezne kakovosti pitne vode nemudoma obvestite odgovorno osebo. Upravljalec vodovodnega sistema je Vodovodna skupnost Kaplanovo-Podsmreka. Odgovorna oseba sistema je Jože Škulj.
Vaški vodovodni sistem Dolščaki
Vodovod Dolščaki je bil zgrajen leta 1960. Takrat je oskrboval štiri gospodinjstva v vasi Dolščaki. Leta 1970 je bil zgrajen nov vodovod, ki je z vodo oskrboval še drugi del vasi Dolščaki – Kurjo vas, skupno 17 gospodinjstev.
Zaradi občasnega pomanjkanja vode, je bil vodovod leta 1995 ponovno prenovljen. Takrat se je izgradilo novo zajetje na obstoječem izviru, skoraj vse 5/4 cevi so se zamenjale z alkatenskimi cevmi premera 80 mm. Prvotni 12 kubični vodohran je zamenjal nov, 30 kubični, na novi lokaciji.
Leta 2008 je bil zaradi občasne motnosti, za zagotovitev neoporečnosti pitne vode, v sodelovanju s podjetjem Aqua – Mesec d.o.o., narejen nov sistem za pripravo pitne vode po sistemu makro in mikro filtracije z UV dezinfekcije vode. Sistem po potrebi omogoča tudi dezinfekcijo s sanosilom ali klorom, a te možnosti do sedaj še ni bilo potrebno uporabiti.
Leta 2014 je bilo potrebno zajetje vodovodnega sistema Dolščaki v celoti prenoviti, saj je zaradi nove gozdne vlake, ki je bila nepravilno trasirana in speljana neposredno čez vodovarstveno območje zajetja, v zajetje vdrla površinska voda.
Leta 2022 je bil sistem za pripravo pitne vode ponovno prenovljen, tudi tokrat v sodelovanju s podjetjem Aqua – Mesec d.o.o.. Makro filtri so bili zamenjani s samočistilnimi makro filtri, menjani so bili tudi mikro filtri, UV dezinfekcijska enota in naprava za dezinfekcijo s klorom.
Celotna dolžina sistema je 3050 metrov, na sistem pa je priključenih 78 prebivalcev oziroma 24 gospodinjstev. Letna porabe vode je 1500 kubičnih metrov.
Z vodovodnim sistemom Dolščaki skrbno in odgovorno, skladno s predpisi in določili, HACCAP-a upravlja Društvo za ohranitev čiste vode. Društvo v svojem prizadevanju za zagotavljanje visokih standardov kakovosti vode redno izvaja strokovne preglede in vzorčenja, ki omogočajo natančno spremljanje parametrov vode. Poleg tega sistematično izvaja potrebna vzdrževalna dela in nadgradnje, da ohranja optimalno delovanje infrastrukture. Društvo si prizadeva za transparentnost in sodelovanje z lokalnim prebivalstvom, redno obvešča o kakovosti vode ter organizira izobraževalne dejavnosti o varčevanju z vodo in trajnostni rabi naravnih virov. S tem vzdržuje visoko raven zaupanja skupnosti v učinkovito in ekološko odgovorno upravljanje vodovodnega sistema Dolščaki. Odgovorna oseba sistema je Jože Peterlin njegov namestnik Blaž Peterlin.
2024
- Boštetje
- Dolščaki
- Lašče
- Mali Osolnik
- Turjak
- Adamovo-Kaplanovo-Podsmreka
Trdota vode
ID VS | SISTEM | PRIPRAVA VODE | ŠTEVILO PREBIVALCEV | TRDOTA VODE/°N (dH) |
1641 | Velike Lašče | klorni preparat | 2.800 | 19,7 |
1131 | Turjak | klorni preparat | 971 | 16,7 |
1642 | Boštetje | klorni preparat | 140 | 20,1 |
954 | Dolščaki | UV – dezinfekcijska enota | 80 | 18,3 |
1456 | Kaplanovo-Adamovo-Podsmreka | UV – dezinfekcijska enota | 65 | 16,0 |
Mala komunalna čistilna naprava MKČN (razpis)
Občina Velike Lašče subvencionira izgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav preko vsakoletnega razpisa. V pomoč pri postavitvi nove male komunalne čistilne naprave na kratko predstavljamo postopek vgradnje.
Postopek vgradnje male komunalne čistilne naprave (MKČN)
- Pred odločitvijo o vgradnji MKČN je dobro preveriti, ali se objekt nahaja znotraj aglomeracij, za katere je predvidena izgradnja kanalizacijskega omrežja, in ali je na lokaciji posameznega objekta predvidena izgradnja MKČN. Območja aglomeracij lahko preverite na spletni strani Atlasa okolja. V iskalniku poiščete svojo lokacijo in izberete sloj OKOLJE → AGLOMERACIJE. Če se vaša lokacija nahaja v območju zelenega območja, je tam predvidena izgradnja kanalizacije.
Informacijo glede območij aglomeracij lahko pridobite tudi na Občini Velike Lašče, in sicer na tel. 01 7810 363 (Roman Viršek). - Pred vgradnjo pridobimo vodno soglasje na Direkciji RS za vode. Obrazec
- Vgradimo malo komunalno čistilno napravo.
- Pri pooblaščenem izvajalcu naročimo prve meritve, na podlagi katerih izdelajo analizni izvid. Seznam pooblaščenih izvajalcev
- V roku 30 dni po prejemu analiznega izvida izpolnimo poročilo o prvih meritvah ter ga skupaj z izjavo o lastnostih MKČN pošljemo na Javno komunalno podjetje Grosuplje, d. o. o., Cesta na Krko 7, 1290 Grosuplje (po pošti ali na email: info@jkpg.si). Obrazec
- JKPG nam na podlagi prejete dokumentacije pošlje potrdilo o vpisu v bazo MKČN in ustrezno zniža okoljsko dajatev (za 90 %).
- Prijavimo se na javni razpis za subvencioniranje izgradnje MKČN. Razpis je objavljen na: http://www.velike-lasce.si.
Podrobnejše informacije v zvezi z vgradnjo MKČN so na voljo na spletni strani JKPG.
P
okopališka in pogrebna dejavnost
Marko Zakrajšek s.p.
Naslov: Srobotnik 4, 1315 Velike Lašče
Telefon: 01 788 14 62, 031 883 191
Spletna stran: markozakrajsek.si
O
dvoz odpadkov
Snaga Ljubljana
Telefon: 01 477 96 30
E-pošta: info@snaga.si
Spletna stran: www.vokasnaga.si
V skrbi za okolje so po občini na 32 lokacijah nameščeni zabojniki za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov – ekološki otoki.
Kosovni odvoz odpadkov lahko uporabniki naročite v razpisanem terminu (spomladi med 15. aprilom in 31. majem in jeseni med 1. oktobrom in 30. novembrom). Kosovni odvoz naročite preko posebne naročilnice, ki jo v elektronski obliki najdete na spletni strani www.snaga.si in www.mojiodpadki.si v rubriki naročanje in obrazci oziroma naročila. Če nimate dostopa do spleta, pokličite na Snago d.o.o. v center za pomoč in podporo uporabnikom na tel.: 01 477 96 00 in naročilnico vam bodo poslali po pošti.
Ločeno zbrane odpadke oddate na novi lokaciji Zbirnega centra, ki se nahaja v Poslovni coni Turjak.
Zbirni center je namenjen občanom, ki lahko v posebne zabojnike brezplačno oddajo številne vrste odpadkov:
- NEVARNE GOSPODINJSKE ODPADKE (olja in maščobe, barve, laki, topila, čistila, zdravila in kemikalije, pesticidi, akumulatorji, oljni filtri, baterije ipd.)
- MAJHNA ELEKTRIČNA IN ELEKTRONSKA OPREMA (računalniki, radijski sprejemniki, brivniki, telefoni, kalkulatorji, termostati, ure, električne igrače, opekači, likalniki, sesalniki in ostali mali gospodinjski aparati)
- TV – SPREJEMNIKI, ZASLONI (tv sprejemniki, monitorji, ekrani, slikovne cevi in oprema z zasloni)
- PLASTIČNA EMBALAŽA (plastenke, lončki in votla embalaža ipd.)
- OVOJNA FOLIJA IZ KMETIJSKE DEJAVNOSTI (čista, neonesnažena folija)
- STIROPOR (bel – čist stiropor, embalaža)
- KARTONSKA EMBALAŽA (kartonske škatle, tulci, ipd.)
- VELIKE GOSPODINJSKE NAPRAVE (pralni in sušilni stroji, pomivalni stroji, štedilniki in pečice)
- NAPRAVE ZA HLAJENJE IN ZMRZOVANJE (klimatske naprave, hladilniki, hladilne skrinje, toplotne črpalke, oljni radiatorji ipd.)
- TRDA PLASTIKA ( nosilke, ročke, sodčki, manjši plastični materiali, ovitki CD-jev ipd.)
- KOSOVNI ODPADKI (kopalniška oprema, preproge, oblazinjeno pohištvo in vzmetnice, vrtno pohištvo, svetila in senčila, otroške igrače ipd.)
- POHIŠTVENI LES ( leseno pohištvo, (omare, stoli), gradbeni elementi (tramovi, deske), parket, iverne plošče ipd.)
- AVTOMOBILSKE GUME (izrabljene gume brez platišč)
- ZELENI ODREZ (grmičevje ion vejevje, ostanki košenj, listje, rože, trava, plevel, ipd.)
- KOVINE (sodi, ročke, kovinski kosi, radiatorji, jekleni profili, kopalne kadi, pocinkana pločevina, kolesa, jekleni profili, ipd.)
Obratovalni čas Zbirnega centra:
- PETEK od 17. do 19. ure in
- SOBOTA od 8. do 13. ure.
Odpadke v zbirni center lahko pripeljete zgolj med delovnim časom. Odpadni material ustrezno ločite in odložite v prave zabojnike. Upoštevajte navodila skrbnika zbirnega centra. Spoštujte prometno ureditev in poskrbite za svojo varnost in varnost drugih. Nepooblaščeno odlaganje odpadkov strogo prepovedano.
Hvala, ker ločujete z glavo in živite z naravo.
Območje Zbirnega centra je varovano z video nadzorom.
SKLEP o uvedbi videonadzora – Zbirni center
Oddaja odpadkov v zbirnem centru na Turjaku je za gospodinjstva naše občine brezplačna in sicer do količine enega kubičnega metra (velikost ene avtomobilske prikolice).
Ostale odpadke (npr. gradbene in azbestne odpadke…) naši občani lahko oddajo v Zbirnem centru Barje na Cesti dveh cesarjev. Zbirni center Barje je od 1. aprila do 31. oktobra odprt od ponedeljka do sobote med 6.00 in 20.00 uro, od 1. novembra do 31. marca pa od ponedeljka do sobote med 6.00 in 18.00 uro.