Občina velike Lašče | Občina

Za izjemen prispevek na področju kulture in vzgoje.
Častno občanstvo je bilo podeljeno 5. junija 2004.

Gospod Janez Debeljak, znan kot Korenčkov Janez, se je oblikoval v znamenito osebnost z delom na Retenskih senožetih in v domači delavnici pri izdelovanju škafov, čebrov in kadi, z iskanjem svojih in naših skupnih korenin, s študijem, z desetletja trajajočim pedagoškim delom in neprestanim premišljevanjem o žlahtnejšem življenju v naših krajih ter z udejanjanji teh premišljevanj v dnevni praksi. Njegova publicistična dejavnost je zelo obširna. V delih Popotovanje k Levstiku, Trubarjeva Rašica ter v številnih prispevkih v revijah in zbornikih je nam in rodovom za nami ohranil duha »starih časov«, iz katerega se je napajal njegov retenski sosed Fran Levstik in duha laške domačnosti, prepletenega s humorjem in radoživostjo. S svojim aktivnim delovanjem je bogato zaznamoval kulturni utrip Velikih Lašč, od leta 1981 so se na njegovo pobudo začeli v Laščah srečevati slikarji, pomemben pa je tudi njegov prispevek pri ohranitvi Levstikove duhovne in materialne zapuščine ter pri obnovi Trubarjeve domačije.

 

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)
 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče
 

Pokličite nas

+386 1 7810 370