Občina velike Lašče | Občina

Za izjemen prispevek na področju kulture in vzgoje.
Častno občanstvo je bilo podeljeno 5. junija 2004.

Gospod Janez Debeljak, znan kot Korenčkov Janez, se je oblikoval v znamenito osebnost z delom na Retenskih senožetih in v domači delavnici pri izdelovanju škafov, čebrov in kadi, z iskanjem svojih in naših skupnih korenin, s študijem, z desetletja trajajočim pedagoškim delom in neprestanim premišljevanjem o žlahtnejšem življenju v naših krajih ter z udejanjanji teh premišljevanj v dnevni praksi. Njegova publicistična dejavnost je zelo obširna. V delih Popotovanje k Levstiku, Trubarjeva Rašica ter v številnih prispevkih v revijah in zbornikih je nam in rodovom za nami ohranil duha »starih časov«, iz katerega se je napajal njegov retenski sosed Fran Levstik in duha laške domačnosti, prepletenega s humorjem in radoživostjo. S svojim aktivnim delovanjem je bogato zaznamoval kulturni utrip Velikih Lašč, od leta 1981 so se na njegovo pobudo začeli v Laščah srečevati slikarji, pomemben pa je tudi njegov prispevek pri ohranitvi Levstikove duhovne in materialne zapuščine ter pri obnovi Trubarjeve domačije.

Pin It
 

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Prosimo, zaupajte nam pravi e-naslov, da vam bomo lahko odgovorili.

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)
 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče
 

Pokličite nas

+386 1 7810 370

 

Sledite nam na socialnih omrežjih