Občina velike Lašče | Občina

Za njegovo zavzemanje za pravičnost in mir v svetu.
Častno občanstvo je bilo podeljeno 6. junija 2009.

Ima svoje korenine v Sloveniji – mama izhaja iz župnije Velike Lašče, oče iz Begunj pri Cerknici.

Peter Opeka je velik človek. Mnogi pravijo, da je naslednik Matere Terezije. Je edini Slovenec, ki je bil kadarkoli nominiran za Nobelovo nagrado za mir. Je vèliki misijonar in borec za pravičnost in mir v svetu, že trideset let prinaša upanje najrevnejšim na Madagaskarju, preko 100.000 ljudi je rešil iz bede življenja na smetišču. Trenutno skrbi za več kot 20.000 ljudi preko združenja AKAMASOA – »Dobri prijatelji«.

Misijonar Opeka si je s svojim neutrudnim delom prislužil številna najvišja priznanja tako državnih kot cerkvenih krogov v različnih državah sveta:
-    1994 postane osebnost leta na Madagaskarju,
-    1996 postane izjemna osebnost leta, ki deluje zunaj Slovenije,
-    1998 prejme državno priznanje za njegovo prizadevanje za človekove pravice,
-    2000 je nominiran za Nobelovo nagrado za mir,
-    2007 prejme odlikovanje z naslovom viteza legije časti, najvišje francosko priznanje,
-    2008  mu papež Benedikt XVI. izroči  posebno nagrado v spomin na vietnamskega kardinala Van Thuana, ki jo podeljuje fundacija  sv. Mateja,
-    2008 mu mons. Alojz Uran preda odličje Sv. Cirila in Metoda.

Poslanstvo in veličino njegovega dela spoštujejo po vsem svetu, najbolj s ponosom pa tam, kjer je Peter Opeka doma – Madagaskar, Argentina, Slovenija, Velike Lašče.

Velike Lašče kot svoj kraj tudi vedno omenja in ga vedno rad obišče. Povezan je s širšo župnijsko skupnostjo, tako da se delček moči, ko jo izžareva v službi do najrevnejših, pri bogoslužju ob vsakem njegovem obisku v Velikih Laščah lahko dotakne tudi nas.

Pin It
 

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Prosimo, zaupajte nam pravi e-naslov, da vam bomo lahko odgovorili.

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)
 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče
 

Pokličite nas

+386 1 7810 370

 

Sledite nam na socialnih omrežjih