Občina velike Lašče | Občina

Občinska obvestila

Na Trubarjevi domačiji odpiramo prenovljeni KOZOLEC,
v katerem bo zaživel nov turistično-informacijski in interpretacijski center.

ODPRTJE KOZOLCA: 24. marec 2022, ob 19. uri na Trubarjevi domačijiprenovljeni kozolec

Na dogodku bo predstavljen celoten projekt obnove in rekonstrukcije kozolca ter priprave interpretacijskih vsebin Mišje doline kot območja Natura 2000.

Premierno bo predvajan promocijski film o projektu obnove avtorja Tadeja Bavdka (Different Angles, s.p.).

Kozolec bo uradno odprl velikolaški župan dr. Tadej Malovrh.

Vabilo


Kozolec – nov turistično-informacijski in interpretacijski center Velikih Lašč
S turistično-informacijskim centrom občine Velike Lašče bo upravljal novoustanovljeni Javni zavod Trubarjevi kraji. Predstavlja vstopno točko na Trubarjevo domačijo in hkrati izhodišče za odkrivanje Velikolaške dežele Obiskovalec se bo v njem opremil z vsemi potrebnimi informacijami o lokalni kulturno-turistični ponudbi in dobil ideje za zanimiva doživetja v bližnji in daljni okolici.
Drugi del je interpretativni center, info središče za Mišjo dolino. Središče bo obiskovalcem ponujalo vpogled v našo bogato lokalno naravno in kulturno dediščino v obliki interpretacijskih vsebin, ki so zasnovane za različne starostne skupine. Gre za izkustveno doživljanje največjega Natura 2000 območja v občini in njenih posebnosti, kot so mokrišča, bogat vodni svet, raznolikost živalskih in rastlinskih vrst, mlinarstvo, žagarstvo in ekstenzivno kmetijstvo. Vse to pa se prepleta z vodo, ki močno zaznamuje življenje v Mišji dolini in njeni okolici.
Ohranitev starega in združitev z novim
Pripravo projekta rekonstrukcije je Občina Velike Lašče zaupala mladima arhitektkama Maji Starič in Nadji Krašovec v sodelovanju s Studiem Bonutti. Naše in njuno glavno izhodišče je bilo ohranitev starega in združitev z novim. Stavbo in osnovne elemente kozolca smo želeli ohraniti kot objekt kulturne dediščine v njegovi izvorni kulturni krajini. Arhitektki sta v celoti ohranili vse značilne stavbne atribute, ki definirajo kozolec, kot so nesimetrična streha, vzdolžne late, lesen obod iz vertikalnega rastra desk, lesene žlebove ter v celoti restavrirano in statično utrjeno obstoječo leseno nosilno konstrukcijo, sestavljeno iz hrastovih stebrov in prostorsko prepletenih gred. Prav ti elementi so narekovali tako prostorska kot vizualna izhodišča za prenovo. Tvorijo obstoječi ovoj, v katerega pa je statično neodvisno vstavljena nova lupina iz sodobnih arhitekturnih elementov. Slednji se odražajo predvsem v zasteklitvi, s katero se želi v največji možni meri ohraniti povezanost z neposredno okolice domačije (mokrotni travniki Natura 2000), hkrati pa poudariti originalne elemente podeželskega stavbarstva.
Rekonstrukcija in sprememba namembnosti je bila financirana z občinskega proračuna in sredstev Ministrstva za kulturo RS (sredstva iz programa sanacije najbolj ogroženih najpomembnejših kulturnih spomenikov). Informacijsko središče Mišja dolina Natura 2000 je del kohezijskega projekta Mala barja Marja 2017-2023 (odgovorni partner Zavod Parnas). Naložbo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.


Več informacij:
Barbara Pečnik, Občina Velike Lašče
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., 01 781 03 70

 

Pin It
Občinska obvestila

26. 05. 2022

Ker se v javnosti porajajo številna, pogosto tudi nepravilna ali celo namerno zavajajoča ugibanja glede izkopanega materiala iz II. dela PC Ločica, v predmetni zadevi dajemo naslednje...

Občinska obvestila

20. 05. 2022

Obveščamo vas, da bo občinsko redarstvo med 23.5.2022 in 29.05.2022 skladno z letnim programom dela poostreno izvajalo meritve najvišje dovoljene hitrosti posameznih vrst vozil s samodejno merilno...

Občinska obvestila

19. 05. 2022

Objavljen je razpis za letovanje v počitniškem stanovanju Ankaran. Termini letovanj v mesecih junij, juliji, avgust in september vključujejo 7 nočitev. Rok za prijavo je 31. maj.  Za dodatne...

Občinska obvestila

17. 05. 2022

Po podelitvi priznanj celovečerni koncert skupine PERPETUUM JAZZiLE. Sklop dogodkov prazničnega tedna se bo nadaljeval v praznični vikend. V petek bo ob občinskem prazniku na Rašici potekala...

Občinska obvestila

09. 05. 2022

Občinski volilni komisiji Občine Velike Lašče bo v začetku junija 2022 potekel štiriletni mandat, zato zbiramo predloge za imenovanje nove občinske volilne komisije. V skladu s 35. členom Zakona o...

Občinska obvestila

05. 05. 2022

Odlok o Občinskem prostorskem načrtu Občine Velike Lašče – spremembe in dopolnitve št. 1 je bil objavljen v Uradnem listu RS, št. 55/2022 dne 15. 4. 2022. V veljavo je stopil 15 dan po objavi, to je...

Občinska obvestila

21. 04. 2022

Občina Velike Lašče je na Portalu javnih naročil objavila obvestilo o naročilu (v nadaljevanju javni razpis) po postopku oddaje naročila male vrednosti v skladu s 47. členom ZJN-3.Predmet javnega...

Občinska obvestila

21. 04. 2022

Obveščamo vas, da  občinsko redarstvo med 20. 4. 2022 in 26. 04. 2022 skladno z letnim programom dela poostreno izvaja meritve najvišje dovoljene hitrosti posameznih vrst vozil s samodejno...

Občinska obvestila

19. 04. 2022

Komisija za priznanja in odlikovanja Občine Velike Lašče v skladu z Odlokom o priznanjih Občine Velike Lašče (Ur. l. RS št. 63/00, Uradno glasilo Občine Velike Lašče, št. 1/10) objavlja RAZPISza...

Občinska obvestila

21. 03. 2022

Šola, vrtec in Športna dvorana se v Velikih Laščah trenutno ogrevajo na kurilno olje. Stavba, v kateri deluje glasbena šola, se ogreva na plin (UNP), ki je trenutno eden najdražjih energentov. V...

Občinska obvestila

17. 03. 2022

Na Trubarjevi domačiji odpiramo prenovljeni KOZOLEC,v katerem bo zaživel nov turistično-informacijski in interpretacijski center. ODPRTJE KOZOLCA: 24. marec 2022, ob 19. uri na Trubarjevi...

Občinska obvestila

11. 03. 2022

Obveščamo vas, da bo občinsko redarstvo med 14.3.2022 in 20.3.2022 skladno z letnim programom dela poostreno izvajalo meritve najvišje dovoljene hitrosti posameznih vrst vozil s samodejno merilno...

Občinska obvestila

11. 03. 2022

SVET ZAVODA OŠ Primoža Trubarja Velike Lašče, Šolska ulica 11, 1315 Velike Lašče na podlagi sklepa, sprejetega na 11. redni seji Sveta Osnovne šole Primoža Trubarja Velike Lašče dne...

Občinska obvestila

09. 03. 2022

Občina Velike Lašče skupaj z Župnijsko karitas Velike Lašče in Krajevno organizacijo Rdečega križa organizira   ZBIRANJE HUMANITARNE POMOČI ZA UKRAJINO IN UKRAJINSKE BEGUNCE V DRUGIH...

Občinska obvestila

04. 03. 2022

Občina Velike Lašče objavlja naročilo malih vrednosti za dobavo in montažo zunanjih igral za Podružnično šolo in vrtec Turjak. Datum objave na portalu javnih naročil: 4. 3. 2022Rok za oddajo...

Občinska obvestila

03. 03. 2022

Na podlagi 8. člena Zakona o volilni in referendumski kampanji – ZVRK (Uradni list RS, št. 41/07, 11/11, 98/13) in 52. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Velike Lašče (Uradno glasilo...

 

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Prosimo, zaupajte nam pravi e-naslov, da vam bomo lahko odgovorili.

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)
 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče
 

Pokličite nas

+386 1 7810 370

 

Sledite nam na socialnih omrežjih