Občina velike Lašče | Občina

Akademski slikar Jože Centa, rojen leta 1934 v Dvorski vasi, že dolgo bogati kulturni utrip Velikih Lašč. Njegovo sodelovanje s tedanjo krajevno skupnostjo in KUD Primož Trubar se je pričelo v letu 1981, ko je za obnovljeni kulturni dom izdelal Levstikov portret, in se nadaljevalo do današnjih dni, torej traja polna tri desetletja. Jože Centa je bil pobudnik srečanj likovnih umetnikov, ki od leta 1982 vsako pomlad prihajajo v naše vasi, lovijo na platna svetlobo in sence Trubarjevih krajev in svoje umetnine razstavljajo v galeriji na Trubarjevi domačiji, urejeni v nekdanjem skednju prav zaradi njegovih prizadevanj. Odločilna vloga Jožeta Cente pri oživitvi likovnega življenja v Velikih Laščah je bila izrazito poudarjena tudi ob odprtju retrospektivne razstave njegovih del v ribniški Miklovi hiši v marcu letošnjega leta. Jože Centa je nemirni in ustvarjalni rojak, ki je kljub ranam, ki so mu bile zadane v zgodnji mladosti, v krutem vojnem času, ostal zvest tukajšnjim krajem, katerim razdaja svoje talente, in si zato zasluži priznanje Občine Velike Lašče.

Pin It
 

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Prosimo, zaupajte nam pravi e-naslov, da vam bomo lahko odgovorili.

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)
 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče
 

Pokličite nas

+386 1 7810 370

 

Sledite nam na socialnih omrežjih