+386 1 781 03 70     obcina@velike-lasce.si     TURIZEM V VELIKIH LAŠČAH

Domov » Občina Velike Lašče praznuje!

Občina Velike Lašče praznuje!

Vabljeni na dogodke ob občinskem prazniku, med 8. in 11. junijem 2023.

OBCINSKI PRAZNIK 2023 letak A5 1stranV Velikih Laščah si pogosto pravimo, da smo zibelka slovenske kulture. Tej temi vsebinsko sledi tudi občinski praznik, ki je umeščen na rojstni dan Primoža Trubarja.

Ker pa v letošnjem letu obeležujemo 100 let od smrti našega rojaka Josipa Stritarja, bo tokratni občinski praznik namenjen spominu na njegovo zapuščino. Praznično dogajanje poteka preko celega tedna. Praznovanje se prične na Rašici s Trubarjevim dnem, v četrtek 8. junija, ko poteka Literarna akademija Dom v jeziku. Sledi likovna razstava Trubarjevi kraji z naslovom Josip Stritar in likovna kritika.

Osrednja prireditev je Slavnostna akademija s podelitvijo občinskih priznanj, ki bo v petek, 9. junija 2023, ob 19. uri na Trubarjevi domačiji na Rašici. Uradnemu delu sledi koncert največkrat predvajane domače glasbene izvajalke Nine Pušlar.

V soboto bo potekal trški dan na Levstikovem trgu v Velikih Laščah. Predstavili se bodo lokalni ponudniki ob spremljevalnem programu. Zvečer se dogajanje seli na Grad Turjak, kjer bo 25. revija pevskih zborov in vokalnih skupin Občine Velike Lašče.

Praznični teden se zaključi z jubilejnim, 30. pohodom po Velikolaški kulturni poti v organizaciji Planinskega društva Velike Lašče. Velikolaška kulturna pot je krožna in povezuje rojstne kraje Frana Levstika, Josipa Stritarja in Primoža Trubarja. Ob zaključku na Rašici pohodniki in ostali obiskovalci uživajo v ambientu Trubarjeve domačije in pestrem zabavnem programu.

Program (.pdf)

ČETRTEK, 8. 6., RAŠICA, TRUBARJEVA DOMAČIJA

TRUBARJEV DAN

 • 18:00, Literarna akademija DOM V JEZIKU
  Tradicionalni literarni večer Dom v jeziku na Slovenski pisateljski poti, na Trubarjevi domačiji na Rašici, je postal svečana akademija Društva slovenskih pisateljev. Na dogodku se, v imenu pisateljske misli, srečajo in predstavijo aktualni
  dobitniki slovenskih literarnih nagrad in priznanj.
  Društvo slovenskih pisateljev, Javni zavod Trubarjevi kraji, KUD Primož Trubar Velike Lašče
 • 19:30, 41. LIKOVNA RAZSTAVA TRUBARJEVI KRAJI: Josip Stritar in likovna kritika
  Ob 100. obletnici smrti Josipa Stritarja. Razstava bo odprta do 31. avgusta 2023.
  Javni zavod Trubarjevi kraji, KUD Primož Trubar Velike Lašče

PETEK, 9. 6., VELIKE LAŠČE

 • 19:00, SLAVNOSTNA AKADEMIJA s podelitvijo občinskih priznanj
 • 20:30, KONCERT NINE PUŠLAR
  Občina Velike Lašče

SOBOTA, 10. 6. 08:00 -13:00, TRG VELIKE LAŠČE

TRŠKI DAN

 • Stojnice lokalnih ponudnikov.
 • Ob 10. uri predstava za otroke, pravljične urice, ustvarjalne in glasbeno-ritmične delavnice za otroke.
 • Vodenje po razstavi Kako je Vatikan postal Levstikov dom v galeriji Levstikovega doma.
 • Brezplačne meritve krvnega tlaka, holesterola, sladkorja in kisika v krvi.
 • Predstavitev apiterapije.

Javni zavod Trubarjevi kraji

SOBOTA, 10. 6., 18:00, GRAD TURJAK

25. REVIJA PEVSKIH ZBOROV IN VOKALNIH SKUPIN Občine Velike Lašče »Nu pujte, pujte vsi ludje!«

Revija, posvečena spominu na rojstvo Primoža Trubarja z domačimi in gostujočimi zasedbami.
KUD Marij Kogoj in Turistično društvo Turjak

NEDELJA, 11. 6., TRG VELIKE LAŠČE

30. POHOD PO VELIKOLAŠKI KULTURNI POTI

 • Štart med 7. in 10. uro v Velikih Laščah.
 • Cilj na Rašici (družabni program s pogostitvijo). Povratek v Velike Lašče peš ali z organiziranim prevozom ob plačilu štartnine.

Planinsko društvo Velike Lašče

 

Prijazno vabljeni!