+386 1 781 03 70     obcina@velike-lasce.si     TURIZEM V VELIKIH LAŠČAH

Domov » Kako je Vatikan postal Levstikov dom?

Kako je Vatikan postal Levstikov dom?

Vabimo vas na odprtje razstave

KAKO JE VATIKAN POSTAL LEVSTIKOV DOM,

ki bo petek, 26. maja 2023, ob 19. uri v galeriji Levstikovega doma v Velikih Laščah.

Avtorice: mag. Barbara Pečnik, dr. Marjana Dolšina Delač, Mija Starc

Levstikov dom je še danes osrednja stavba na velikolaškem trgu.
Zgrajen je bil po drugi svetovni vojni na porušenih temeljih nekdanje mogočne Grebenčeve hiše, imenovane Vatikan. V njej so se odvijale številne dejavnosti. Hranilnica in posojilnica je v njej imela gostilno, mesarijo in pekarno. Tu je bila pošta, v gornjih prostorih pa zdravnikovo stanovanje in ordinacija.
Raznovrstnost dejavnosti se je nadaljevala v povojnem času. Dom je imel urejeno dvorano, bife in mesnico. Služil je za šolske prostore vse do izgradnje nove šole na sedanjem mestu leta 1967. Takrat se je v stavbo preselila knjižnica, danes pa tu delujejo še dvorana, kabelska televizija, Levstikova in Stritarjeva spominska soba, od leta 2015 tudi galerija.
Levstikov dom je v desetletjih prerasel svoje prvotno poslanstvo, usmerjeno v zadružništvo, kulturne in izobraževalne dogodke. Postal je povezovalno središče velikolaške dežele, zgrajen iz skupnosti in za skupnost.

Razstavo je finančno podprla Občina Velike Lašče.

Javni zavod Trubarjevi kraji

Levstikov dom ležeče