+386 1 781 03 70     obcina@velike-lasce.si     TURIZEM V VELIKIH LAŠČAH

Domov » Janez Debeljak (1932-2005)

Janez Debeljak (1932-2005)

Za izjemen prispevek na področju kulture in vzgoje.
Častno občanstvo je bilo podeljeno 5. junija 2004.

Gospod Janez Debeljak, znan kot Korenčkov Janez, se je oblikoval v znamenito osebnost z delom na Retenskih senožetih in v domači delavnici pri izdelovanju škafov, čebrov in kadi, z iskanjem svojih in naših skupnih korenin, s študijem, z desetletja trajajočim pedagoškim delom in neprestanim premišljevanjem o žlahtnejšem življenju v naših krajih ter z udejanjanji teh premišljevanj v dnevni praksi. Njegova publicistična dejavnost je zelo obširna. V delih Popotovanje k Levstiku, Trubarjeva Rašica ter v številnih prispevkih v revijah in zbornikih je nam in rodovom za nami ohranil duha »starih časov«, iz katerega se je napajal njegov retenski sosed Fran Levstik in duha laške domačnosti, prepletenega s humorjem in radoživostjo. S svojim aktivnim delovanjem je bogato zaznamoval kulturni utrip Velikih Lašč, od leta 1981 so se na njegovo pobudo začeli v Laščah srečevati slikarji, pomemben pa je tudi njegov prispevek pri ohranitvi Levstikove duhovne in materialne zapuščine ter pri obnovi Trubarjeve domačije.