+386 1 781 03 70     obcina@velike-lasce.si     TURIZEM V VELIKIH LAŠČAH

Domov » Komunala – pred spremembo 16022024

Komunala – pred spremembo 16022024

Ceste  |  Vodovodi  Čistilne naprave  |   Pokopališka in pogrebna dejavnost  |   Odvoz odpadkov

Za vzdrževanje cest in zimsko službo skrbi režijski obrat. Vodovodne sisteme Velike Lašče – Rob, Turjak, Karlovica in Rute upravlja družba Vodokomunalni sistemi d.o.o., v naselju Rašica upravlja vodovodni sistem JKPG. Pokopališke in pogrebne dejavnosti opravlja Marko Zakrajšek s.p.. Za odvoz odpadkov skrbi Snaga Ljubljana.

Občina Velike Lašče | Komunala - cesteCeste

Na območju občine Velike Lašče je 57 km kategoriziranih lokalnih cest in 96 km javnih poti. Za vzdrževanje cest in zimsko službo skrbi režijski obrat, ki je organiziran kot nesamostojna enota občinske uprave.

Telefon: 041 332 357

Vodovodi

Vodovodni sistemi Velike Lašče – Rob, Turjak in Rute

Vodokomunalni sistemi d.o.o.

Naslov: Žimarice 28, 1317 Sodražica
Telefon: 041 646 473 (Marko Belaj)
E-pošta: info@vks-belaj.si
Spletna stran: www.vks-belaj.si

Naselje Rašica

Javno komunalno podjetje Grosuplje

Naslov: Cesta na Krko 7,1290 Grosuplje
Telefon: 01 788 89 10
E-pošta: info@jkpg.si
Spletna stran: www.jkpg.si

V nekaterih naseljih v občini pa se s pitno vodo oskrbujejo iz vaških vodovodov, ki jih vzdržujejo in z njimi upravljajo vaški vodovodni odbori.

Mala komunalna čistilna naprava MKČN (razpis)

Občina Velike Lašče subvencionira izgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav preko vsakoletnega razpisa. V pomoč pri postavitvi nove male komunalne čistilne naprave na kratko predstavljamo postopek vgradnje.

Postopek vgradnje male komunalne čistilne naprave (MKČN)

 1. Pred odločitvijo o vgradnji MKČN je dobro preveriti, ali se objekt nahaja znotraj aglomeracij, za katere je predvidena izgradnja kanalizacijskega omrežja, in ali je na lokaciji posameznega objekta predvidena izgradnja MKČN. Območja aglomeracij lahko preverite na spletni strani Atlasa okolja. V iskalniku poiščete svojo lokacijo in izberete sloj OKOLJE → AGLOMERACIJE. Če se vaša lokacija nahaja v območju zelenega območja, je tam predvidena izgradnja kanalizacije.
  Informacijo glede območij aglomeracij lahko pridobite tudi na Občini Velike Lašče, in sicer na tel. 01 7810 363 (Roman Viršek).
 2. Pred vgradnjo pridobimo vodno soglasje na Direkciji RS za vode. Obrazec
 3. Vgradimo malo komunalno čistilno napravo.
 4. Pri pooblaščenem izvajalcu naročimo prve meritve, na podlagi katerih izdelajo analizni izvid. Seznam pooblaščenih izvajalcev
 5. V roku 30 dni po prejemu analiznega izvida izpolnimo poročilo o prvih meritvah ter ga skupaj z izjavo o lastnostih MKČN pošljemo na Javno komunalno podjetje Grosuplje, d. o. o., Cesta na Krko 7, 1290 Grosuplje (po pošti ali na email: info@jkpg.si). Obrazec
 6. JKPG nam na podlagi prejete dokumentacije pošlje potrdilo o vpisu v bazo MKČN in ustrezno zniža okoljsko dajatev (za 90 %).
 7. Prijavimo se na javni razpis za subvencioniranje izgradnje MKČN. Razpis je objavljen na: http://www.velike-lasce.si.

Podrobnejše informacije v zvezi z vgradnjo MKČN so na voljo na spletni strani JKPG.

PObčina velike Lašče | Pokopališče Velike Laščeokopališka in pogrebna dejavnost

Marko Zakrajšek s.p.

Naslov: Srobotnik 4, 1315 Velike Lašče
Telefon: 01 788 14 62, 031 883 191
Spletna stran: markozakrajsek.si

OObčina Velike Lašče | Ekološki otokdvoz odpadkov

Snaga Ljubljana

Telefon: 01 477 96 30
E-pošta: info@snaga.si
Spletna stran: www.vokasnaga.si

V skrbi za okolje so po občini na 32 lokacijah nameščeni zabojniki za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov – ekološki otoki.

Kosovni odvoz odpadkov lahko uporabniki naročite v razpisanem terminu (spomladi med 15. aprilom in 31. majem in jeseni med 1. oktobrom in 30. novembrom). Kosovni odvoz naročite preko posebne naročilnice, ki jo v elektronski obliki najdete na spletni strani www.snaga.si in www.mojiodpadki.si v rubriki naročanje in obrazci oziroma naročila. Če nimate dostopa do spleta, pokličite na Snago d.o.o. v center za pomoč in podporo uporabnikom na tel.: 01 477 96 00 in naročilnico vam bodo poslali po pošti.

Ločeno zbrane odpadke oddate na novi lokaciji Zbirnega centra, ki se nahaja v Poslovni coni Turjak.

Zbirni center je namenjen občanom, ki lahko v posebne zabojnike brezplačno oddajo številne vrste odpadkov:

 •  NEVARNE GOSPODINJSKE ODPADKE (olja in maščobe, barve, laki, topila, čistila, zdravila in kemikalije, pesticidi, akumulatorji, oljni filtri, baterije ipd.)
 • MAJHNA ELEKTRIČNA IN ELEKTRONSKA OPREMA (računalniki, radijski sprejemniki, brivniki, telefoni, kalkulatorji, termostati, ure, električne igrače, opekači, likalniki, sesalniki in ostali mali gospodinjski aparati)
 • TV – SPREJEMNIKI, ZASLONI (tv sprejemniki, monitorji, ekrani, slikovne cevi in oprema z zasloni)
 • PLASTIČNA EMBALAŽA (plastenke, lončki in votla embalaža ipd.)
 • OVOJNA FOLIJA IZ KMETIJSKE DEJAVNOSTI (čista, neonesnažena folija)
 • STIROPOR (bel – čist stiropor, embalaža)
 • KARTONSKA EMBALAŽA (kartonske škatle, tulci, ipd.)
 • VELIKE GOSPODINJSKE NAPRAVE (pralni in sušilni stroji, pomivalni stroji, štedilniki in pečice)
 • NAPRAVE ZA HLAJENJE IN ZMRZOVANJE (klimatske naprave, hladilniki, hladilne skrinje, toplotne črpalke, oljni radiatorji ipd.)
 • TRDA PLASTIKA ( nosilke, ročke, sodčki, manjši plastični materiali, ovitki CD-jev ipd.)
 • KOSOVNI ODPADKI (kopalniška oprema, preproge, oblazinjeno pohištvo in vzmetnice, vrtno pohištvo, svetila in senčila, otroške igrače ipd.)
 • POHIŠTVENI LES ( leseno pohištvo, (omare, stoli), gradbeni elementi (tramovi, deske), parket, iverne plošče ipd.)
 • AVTOMOBILSKE GUME (izrabljene gume brez platišč)
 • ZELENI ODREZ (grmičevje ion vejevje, ostanki košenj, listje, rože, trava, plevel, ipd.)
 • KOVINE (sodi, ročke, kovinski kosi, radiatorji, jekleni profili, kopalne kadi, pocinkana pločevina, kolesa, jekleni profili, ipd.)

 Obratovalni čas Zbirnega centra:

 • PETEK od 17. do 19. ure in
 • SOBOTA od 8. do 13. ure.

Odpadke v zbirni center lahko pripeljete zgolj med delovnim časom. Odpadni material ustrezno ločite in odložite v prave zabojnike. Upoštevajte navodila skrbnika zbirnega centra. Spoštujte prometno ureditev in poskrbite za svojo varnost in varnost drugih. Nepooblaščeno odlaganje odpadkov strogo prepovedano.
Hvala, ker ločujete z glavo in živite z naravo.

Območje Zbirnega centra je varovano z video nadzorom.

SKLEP o uvedbi videonadzora – Zbirni center

Oddaja odpadkov v zbirnem centru na Turjaku je za gospodinjstva naše občine brezplačna in sicer do količine enega kubičnega metra (velikost ene avtomobilske prikolice).
Ostale odpadke (npr. gradbene in azbestne odpadke…) naši občani lahko oddajo v Zbirnem centru Barje na Cesti dveh cesarjev. Zbirni center Barje je od 1. aprila do 31. oktobra odprt od ponedeljka do sobote med 6.00 in 20.00 uro, od 1. novembra do 31. marca pa od ponedeljka do sobote med 6.00 in 18.00 uro.

Občina Velike Lašče | Vhod v zbirni center